Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2019

Odpowiedź Przemka Noconia na artykuł OnetPl "Spadochrony z demobilu dla kursantów?"

Koleżanki i Koledzy spadochroniarze.  W związku z opublikowanym w Onet.pl artykule "Spadochrony z demobilu dla kursantów? "To igranie ludzkim życiem" czuj ę si ę w obowiązku przedstawić fakty , które zostały przeinaczone lub zignorowane przez autorów artykułu. Pozwolicie, że odniosę sie do punktów dotyczących sprzętu spadochronowego o którym tu m owa, a pominę kwestie "gospodarcze". 1. Źródłem informacji Onetu jest Ireneusz Mi chalik, mój wieloletni kolega, skoczek Aeroklubu Śląskiego, z którym w 2016r postanowiliśmy razem stworzyć stowarzyszenie strzelecko-spadochronowe w celu propagowania tych sportów. Jednak przed sfinalizowaniem tego pomysłu powstrzymała mnie niejasna sytuacja finansowa w jakiej znalazł sie Irek i jego firma "KAMP RAPTOR" oraz procesy cywilne i postępowania przygotowawcze o domniemane wyłudzenia i oszustwa. W raz z grupą ludzi poznanych właśnie na strzelnicy KAMP RAPTOR postanowiliśmy ni...

Ratowanie na SWS Fire z PD reserve

Pierwszy raz miałem okazję sprawdzić pokrowiec SWS Fire w opresji. Bardzo mi się podoba jak wszystko zadziałało. Układałem zapasy po ratowaniach na Fire, skompletowałem też sporo takich zestawów ale własne przeżycia to własne. Dobrze też, że wcisnąłem tam zapas 143, miałem dużo lepsze samopoczucie niż na PdF Techno 128.

Katastrofa tandemu w Tequesquitengo (Meksyk)

24 Marca 2019 doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginął pilot tandemu oraz jego pasażerka. Pod koniec skoku, pasażerka, która od początku była bardzo nerwowa wyrwała uchwyt odłączania czaszy głównej. Ze względu na duży wiatr, który wiał tego dnia na tejże strefie system RSL był rozłączony. Jenak wysokość 400 stóp, czyli nieco ponad 100 metrów i tak była niewystarczająca do prawidłowego napełnienia się spadochronu zapasowego. W tym samym wylocie, wraz z osiemnastoletnią dziewczyną skaczącą z okazji urodzin był jej chłopak. Aby zapobiec takim przypadkom pasażerowie są szkoleni na ziemi do trzymania swoich nóg pod kolanami swoimi dłońmi. Niezależnie od przebiegu szkolenia nigdy nie można wykluczyć, że w stanie skrajnego stresu pasażer zrobi coś, co będzie skutkowało jego śmiercią oraz śmiercią pilota tandemu. W tym konkretnym przypadku można podejrzewać, że uprząż pilota była luźna, uchwyty wysoko, co powodowało, że przestraszona dziewczyna łapiąc cokolwiek ponad swo...

Mechaniczny automat spadochronowy FXC12000

Zanim na rynku spadochronowym pojawiły się urządzenia elektroniczne skoczkowie mogli podwyższać poziom swojego bezpieczeństwa używając automaty mechaniczne. Jednym z takich urządzeń był półautomat KAP-3 , który działał na ustalonej wysokości z możliwością uwzględnienia kilkusekundowego opóźnienia. Jednak automatem w pełni tego słowa znaczenia był FXC12000 produkowany również na licencji, we Francji pod nazwą FXC12000 Europe. W urządzeniu tym aneroid mieścił się w panelu kontrolnym. Każdorazowo wymagał sprawdzenia ustawienia wysokości i ewentualnej regulacji położenia wskazówki w panelu kontrolnym. Pozostała część automatu umieszczona była wewnątrz pokrowca spadochronu zapasowego. Tam też znajdował się mechanizm sprężynowy służący do wyrwania zawleczki, lub zawleczek spadochronu zapasowego. Tam też znajdował się mechanizm mierzący prędkość zmian ciśnienia, który przy zadanej wysokości, o ile została także przekroczona prędkość spadania zwalniał mechanizm sprężynowy. Gdy na zadanej w...

Zawleczka zapasu pokrowców Firebird EVO - obowiązkowy biuletyn

Biuletyn naprawczy Firebird EVO Obowiązuje przed najbliższym skokiem. Problemy z zawleczką zapasu pokrowców Firebird. Należy sprawdzić, czy jest wykonane zakucie na zawleczce (widoczne na zdjęciu)

Omówienie wypadku spadochronowego. Kolizja skoczków wingsuit

W magazynie Parachutist ze stycznia 2019 opisany został wypadek śmiertelny, do którego doszło podczas skoku czteroosobowej grupy wingsuiterów. W omówieniu poruszam kwestie różnicy prędkości oraz zakresu widzenia jak jednego z zagrożeń związanych z tym rodzajem skoków.

Kiedy zaczynać kurs spadochronowy a kiedy dać sobie spokój?

Kiedy zaczynać kurs spadochronowy a kiedy dać sobie spokój i robić coś innego? To pytanie jednego z widzów kanału You Tube SkydiveAtmosfera. Pytającemu chodziło o kwestie psychiki kandydata jednak rozszerzyłem odpowiedź o kwestie przygotowania finansowego, o sprawność fizyczną oraz o kwestię wieku kandydata.

Czy spadochroniarstwo mi się spodoba?

Czy warto zaczynać kurs jeśli nie jest się pewnym, że spadochroniarstwo się spodoba? Oto jedno z wielu pytań i wątpliwości, które męczą osoby zainteresowane skokami spadochronowymi. Staram się na te pytania odpowiadać na kanale You Tube Skydive Atmosfera i zachęcam jednocześnie do stawiania kolejnych.

Czy spadochroniarstwo to drogi sport?

Czy spadochroniarstwo to drogi sport? To pytania pojawia się często i można oczywiście lawirować starając się znaleźć odpowiedź oczekiwaną przez osobę zainteresowaną szkoleniem jednak uważam, że uczciwe jest nie owijanie w bawełnę...

Zima nie jest taka zła

Zima nie jest taka zła Dla zdecydowanej większości skoczków posługujących się językiem polskim, czyli możliwej grupy odbiorców tego tekstu, zima jest okresem mocno zredukowanej aktywności lotniczej. Zimowanie oczywiście nie dotyczy korzystania z tuneli aerodynamicznych symulujących jedną z najbardziej atrakcyjnych faz skoku spadochronowego. Dzięki temu można podwyższać swoje umiejętności, głównie precyzję manewrów w trakcie swobodnego spadania. To raczej dobrze. Raczej, bo tak samo jak podróże kształcą tylko wykształconych tak i poczucie nabierania większych umiejętności w jednej tylko fazie skoku bez świadomości osłabienia zimowego pozostałych składowych - w tym, przede wszystkim bezpiecznego lądowania - może na wiosnę zaowocować przecenianiem swojego poziomu wyszkolenia.
Śmiertelnie twarde otwarcia spadochronu głównego. Proces napełniania czaszy spadochronowej jest kontrolowany pracą slajdera. Prostokątny kawałek materiału wraz z metalowymi oczkami ślizga się po linkach spadochronu hamując jego otwarcie. Jeśli dojdzie do zaburzenia procesu napełniania i slajder nie będzie prawidłowo wyeksponowany na wiatr relatywny, wtedy otwarcie przebiega w sposób chaotyczny a czasami niezwykle gwałtownie. Przez ostatnie lata doszło do kilku wypadków śmiertelnych w wyniku bardzo twardego otwarcia. Wszystkim, którzy interesują się techniką spadochronową polecam gorąco ten film.

Szkolenie spadochronowe. Przejście na AFF z kursu na linę

Czy można kontynuować szkolenie AFF po szkoleniu na linę? Poniżej przedstawiam niezbyt długi film dotyczący często pojawiającego się pytania: Czy można przejść ze szkolenia na linę, czyli ze szkolenia Static Line na szkolenie AFF? Pozwoliłem sobie trochę temat rozszerzyć tłumacząc przy okazji specyfikę obu tych szkoleń spadochronowych. Polecam film zarówno osobom zainteresowanym rozpoczęciem spadochronowego szkolenia podstawowego, jak i tym, którzy już wybrali swoją drogę, ale nie jest im z tą drogą zbytnio po drodze.