Przejdź do głównej zawartości

Szukasz dobrego podręcznika spadochronowego?

Szukasz dobrego podręcznika do skoków spadochronowych? Oto i kilka mocnych pozycji


Szkolenie podstawowe


Pozycja przygotowana z myślą o kursantach, zarówno tych, którzy planują swoje pierwsze skoki jaki i tych, którzy już skaczą ale nie dostali żadnych, sensownym materiałów do odświeżania i utrwalania wiedzy.
http://www.skydiveatmosfera.com/produkt/kurs-spadochronowy-na-dobry-poczatek-szkolenie-podstawowe/


Bez żadnych wątpliwości mogę szanownych czytelników zapewnić, że nie da się przed pierwszym skokiem wbić do studenckiej głowy CAŁEJ wiedzy związanej ze szkoleniem podstawowym. Powinno się to robić dzieląc odcinki na części, ale często gęsto, w zgiełku lotniskowym instruktorzy nie mają na to czasu. Warto więc poczytać, co być może wyleciało z pamięci a co wcale tam nie wleciało.

W tym poradniku poza dużą ilości wiedzy teoretycznej potrzebnej przed pierwszym skokiem znajdziecie również rozpisane ćwiczenia w swobodnym spadaniu oraz pilotażu czaszy na każdy skok od pierwszego do 25 go. Możecie wreszcie odświeżyć (i/lub uzupełnić) wiedzę ze swojego kursu podstawowego.


Sytuacje awaryjne w spadochroniarstwie

http://www.skydiveatmosfera.com/produkt/sytuacje-awaryjne-e-book/
Związki pomiędzy przygotowaniem sprzętu, brakami lub zaniechaniami szkolenia i awariami
spadochronowymi. Jakie mogą wystąpić komplikacje, jak sobie poradzić w trudnej sytuacji  przede wszystkim jak świadomie zająć się profilaktyką. Sytuacji awaryjnych jest dużo, są nieraz rozrośnięte do wielu możliwych komplikacji. W tym poradniku staram się nauczyć skoczków myślenia o awariach jako jednego z elementów związanych ze słabym przygotowaniem do skoku.

Wypadki śmiertelne w spadochroniarstwie

 http://www.skydiveatmosfera.com/produkt/smiertelne-wypadki-w-skokach-spadochronowych-e-pub-rozpoznaj-zagrozenie/
Wybrane zdarzenia wraz z opisem, analizą i wnioskami. Trudna lektura, ale na pewno szeroko otwierająca oczy skoczków, którzy uważają, że skoki to tylko wspaniała zabawa. Obszerna publikacja wzbogacona o łącza do słowniczka (przydatne dla młodych skoczków oraz dla tych, którzy nie skaczą), jest również przetłumaczony piąty rozdział SIM dotyczący postępowania w sytuacjach awaryjnych wg USPA

Te i inne poradniki znajdziecie na stronie SKYDIVEATMOSFERA 

Życzę miłej lektury, gromadzenia wiedzy, dyskusji, bezpiecznych i wykonywanych świadomie skoków spadochronowych

Iwan



 

 

 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wypadek Pabla

Nie mogę pozbierać myśli. Może pisanie jakoś się do tego przyczyni. Pablo dziś zginął podczas skoku tandemowego. Poznałem go na wyjeździe do Hiszpanii kilkanaście lat temu, gdy robił ze mną swój AFF. Zawsze uśmiechnięty, pełen energii, sypiący dobrej jakości dowcipami jak z rękawa. Podczas szkolenia nie szło mu świetnie, jeden z moich palców nadal jest wykrzywiony po tym, jak łapałem go z obrotów. Zaskoczył mnie wtedy swoją postawą. W żaden sposób nie załamywał się, nie biadolił tylko trenował na ziemi i skakał aż wyszło mu tak, jak tego chciał. Potem miałem okazję przekonać się, że taki miał charakter. Poznałem go jako uporządkowanego i bardzo zadaniowego człowieka. Skrupulatnie realizował swoje zamierzenia. Kilka lat później nauczyłem go jak skakać w tandemie. Na tandemie zakończyło się jego życie. Żona, dwoje małych dzieci. Młody człowiek, więc najpewniej też rodzice. Mama, dzień mamy. Wiem, że los dopada na przeróżne sposoby. Wypadki komunikacyjne, choroby. Co komu pisan

Samolot An-2

An-2 to dwupłatowy samolot wielozadaniowy klasy STOL (Short Take Off and Landing). Długość drogi rozbiegu i dobiegu to około 200 metrów. Antek wyposażony jest w gwiazdowy silnik wolnossący, któremu mocy na małych wysokościach wystarcza do przewożenia niemal dwóch ton balastu. Jednak wraz ze wzrostem wysokości, gdy spada ciśnienie powietrza, brak wystarczającej ilości tlenu dusi koniki mechaniczne z początkowej wartości 1000.

Planowanie lądowania - ważny element bezpieczeństwa

Przygotowanie ścieżki podejścia w danych warunkach atmosferycznych i terenowych powinno być rozpoczęte od obserwacji lądowania innych skoczków. Im mniej doświadczenia, tym wnikliwsza obserwacja. Najlepiej wytypować sobie uczestników skoku, który mają podobnie obciążone spadochrony.  To, co będzie szczególnie istotne dla naszego planu to kąt, pod jakim szybują spadochrony na prostej do lądowania. Oczywiście inne kwestie związane z szybowaniem są także istotne. Obserwacja górnego wiatru, jego siły i kierunku. Zwrócenie uwagi na zawirowania powietrza, czy spadochron się „pompuje”, czy pracuje stabilnie. Wreszcie obserwacja zachowania innych skoczków, którzy zawsze stanowią dla siebie nawzajem potencjalne zagrożenie.