Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2018

Dwóch uśmiechniętych ludzi pozostanie w pamięci

W przeciągu niespełna miesiąca zginęło dwóch skoczków, których miałem przyjemność poznać. Pod koniec lipca, w Szwecji Rafał miał sytuację awaryjną podczas skoku WS. Skręcone linki, walczył z czaszą główną za długo, otworzył spadochron zapasowy w takiej sylwetce, że napełnienie się zapasu zostało zaburzone i spowolnione. Na nieprawidłowo napełnionym zapasie uderzył w ziemię i wkrótce zmarł od odniesionych obrażeń w szpitalu. Ten ostatni sezon był dla niego bardzo intensywny, postanowił także zmienić spadochron główny na mniejszy, na Sabre 2 135. Mniejsza czasza to nie tylko szybsze lądowania, to także bardziej agresywny przebieg awarii oraz mniej czasu na rozwiązanie problemów. Przedwczoraj, w Szwajcarii podczas skoków WS BASE zginął Bartek. To był jego pierwszy skok z punktu "fatal attraction" Hinterrugg. Miał olbrzymie doświadczenie w skokach BASE. Coś poszło nie tak i z dużą prędkością uderzył niedługo po oddzieleniu się od obiektu. Niezmiennie, gdy dochodzi do j...

MARD Mirage - jak działa?

Sekwencja zdjęć pokazuje jak działa system wspomagania otwarcia zapasu odłączanym głównym spadochronem, oraz jaki problem może nastąpić, przy nieprawidłowym ułożeniu. Prawidłowe ułożenie taśmy pilocika zapasu

Dlaczego skoczkowie zaczynają skakać, dlaczego skaczą i dlaczego odchodzą?

Jeśli oczekujecie prostej odpowiedzi, to raczej nie zabierajcie się za oglądanie tego wykładu. Przyczyny są zagrzebane głęboko w naszej psychice. Film trwa prawie 40 minut, ale oglądający twierdzą, że wydaje się być dużo krótszy ;)

Co zrobić, gdy skoczek otworzył spadochron daleko od lądowiska?

W filmie #302 zapytałem widzów, co powinien zrobić skoczek, który po otwarciu spadochronu zorientował się, że jest daleko od lotniska. Odpowiedzi było więcej i były bardziej trafione niż w poprzednim pytaniu o przeszkodę. Np pomysł z otwarciem spadochronu wyżej. Oczywiście otwarcie wyżej wchodzi w rachubę tylko wtedy, gdy jest się na końcu wyrzutu, gdyż nikomu to nie będzie przeszkadzać. Gdy jednak skoczek jest w pierwszej grupie i postanawia otworzyć wyżej niż było to ustalone przed wylotem, to jest to naruszenie zasad bezpieczeństwa i zwiększa zagrożenie kolizji. Daleki wyrzut, co robić? Dwie sytuacje: wyrzut, gdy skoczek wraca do lądowiska z wiatrem i wyrzut, gdy skoczek wraca pod wiatr. Dwa tematy: technika lotu i strategia. Z wiatrem. Technika

Co zrobić, gdy przed skoczkiem jest przeszkoda?

W filmie #300 wrzuciłem na obwody widzów pytanie dotyczące reakcji skoczka w obliczu pojawiającej się przeszkody. Przeszkody (o ile to nie są jakieś obiekty latające np. inny spadochroniarz) nie powinny pojawiać się znienacka, a jednak czasem tak jest. W pytaniu wymyśliłem chmurę, z której wylatuje spadochroniarz jednak prawda jest zazwyczaj nieco inna. Skoczkowie, jako chyba jedyni lotnicy, zbliżając się do swojego planowanego miejsca lądowania patrzą się w dół. Ten błąd powoduje, że nie widzą, co jest przed nimi, czyli na trajektorii lotu, przelatują nad miejscami, w które się wpatrują nie widząc tego, co czai się tam, dokąd lecą. W ten sposób mogą zderzyć się czołowo z innym wpatrującym się pod stopy skoczkiem. Co zrobić w obliczu zagrożenia kolizji

Unboxing spadochronów. Zebrane filmy.

Unboxing spadochronów Unboxing spadochronów wydaje się być atrakcyjny nie tylko dla skoczków. Będę tu wrzucał kolejne filmy z tej kategorii. Boxing używanego zestawu spadochronów, który znalazł nowego właściciela. Dokładanie do pudła goodies oraz pozdrowienia dla Bigosowiczów, działających na terenie Imperium. Sonic 170 w pokrowcu SWS Fire dla Wojtka. Ubnoxing połączony z testem w powietrzu. Dwie części.

Wybrane filmy dotyczące analizy wypadków spadochronowych

Analiza wypadków spadochronowych. Poniżej uzupełniał będę listę filmów z analizą wypadków spadochronowych. Jednocześnie polecam e-book, który poświęciłem właśnie śmiertelnym wypadkom w spadochroniarstwie . Wypadek 18 letniego spadochroniarza w Lublinie. Skoki na linę, błąd oddzielenia od samolotu, splątanie spadochronów. Śmierć na miejscu. 16 czerwca 2018. Dwie katastrofy tandemowe. W obu doszło do błędów w realizowaniu procedury awaryjnej.

Osoby bardziej wrażliwe w szkoleniu spadochronowym

Ten temat nie jest popularny w świecie przepełnionym zajebistością i filozofią sukcesu. Z mojego punktu widzenia jest on jednak bardzo istotny i cieszę się z medium jakim jest YT, które pozwala mi na dotarcie do wielu osób. Nagrałem dwie pogadanki, w których staram się przedstawić jak ważne są osoby o podwyższonej wrażliwości, skłonne do refleksji i posiadające obawy oraz wątpliwości. Jak trudny jest ich los, gdyż grupa w swym samonapędzeniu neguje i odrzuca przejawy inteligencji jako dowody słabości. Drugi film stanowi swego rodzaju uzupełnienie tematu, gdyż chodzi o szkolenie kobiet, o ich traktowanie i wpływ błędów szkoleniowych na ich dalszą karierę w spadochroniarstwie.

Film o skokach, o życiu, codzienności, wreszcie o pasji

Nie wiedziałem o istnieniu tego filmu. Żyłem w przekonaniu, że materiały zaginęły i wiele godzin pracy zespołu Piotra Maczkowskiego przepadło. Spędziliśmy razem prawie dwa tygodnie, z czego większość czasu czułem się jak w Small Brother ;) chodząc po domu z mikrofonem i mikroportem. Z wielu godzin moich monologów, naszych wspólnych z Ulą dialogów powstało silnie emocjonalne dzieło. Nie boję się tego filmu tak określić, bo jest on przygotowany w sposób nie tylko profesjonalny ale i zrobiony z sercem. Tematem miała być pasja w życiu człowieka. Minęły 4 lata. Zmieniłem nieco pogląd na kwestię pasji, która wykrzywiona przez używających ją narzędziowo sprzedawców tego i owego zaczęła nabierać coraz bardziej pejoratywnego znaczenia. Krótko mówiąc zajechano ją jak starą szkapę wykrzywiając ją do kuriozalnych i niezrozumiałych kształtów. W filmie tłumaczę co robię, jak robię i dlaczego to robię. Film jest wersją roboczą. Piotr Maczkowski zamierza dokończyć tą produkcję, oczyścić dźwięk, po...

Wybrane wykłady z zakresu bezpieczeństwa

 Wybrane wykłady o tematyce bezpieczeństwa spadochronowego Kanał YouTube rozrasta się sukcesywnie. Niemal 300 filmów to spory zestaw, przez który czasem trudno się przekopać chcąc coś znaleźć. Na prośbę jednego z instruktorów, który chwali sobie wsparcie swoich szkoleń nagranymi przeze mnie wykładami, zbieram część z nich poniżej wraz z krótkim opisem. Dodam też, że jak najbardziej można używać tych nagrań do szkoleń związanych z bezpieczeństwem spadochronowym. Podobnie jak można udostępniać innym skoczkom. 1 Podkowa w spadochroniarstwie.  Rodzaje, przyczyny, postępowanie i zapobieganie.

Kiedy prawo jest lewe - Bryan Burke

Kiedy prawo jest lewe (*tytuł można przetłumaczyć w ten sposób, ale w oryginale „When Right is Wrong” jest on oparty na grze słów: „right” to zarówno „właściwy, prawidłowy”, jak „prawo”, jak "pierwszeństwo") autor: Bryan Burke , Doradca ds. bezpieczeństwa i szkolenia tłumaczenie: Monika Rutkowska ze SkyCamp Fot. Serge Shakuto W marcu 2017 opublikowałem raport ze zderzenia dwóch spadochronów, które miało miejsce w Skydive Arizona w grudniu 2016. Post zawierał dwa nagrania wideo, jedno z kamery uczestnika kolizji, drugie nagrane przez zewnętrznego obserwatora. Nagrania wyraźnie pokazują, co się stało i mam nadzieję, że zachęcą do dyskusji na temat zarządzania ruchem spadochronów. Jeśli nie czytałeś dyskusji na Forum Incydentów i nie widziałeś filmików, zrobienie tego przed dalszym czytaniem może być pomocne.

Unboxing to dziwne zjawisko yuotubowe - oto spadochronowy eksperyment

Myślałem o tym od dłuższego czasu i nadarzyła się dobra okazja. Akurat dotarł sprzęt zamówiony dla Łukasza. Jako coraz bardziej 'rasowy' jutuber (dla mojego syna najwyraźniej to bardziej rozpoznawalne niż bycie instruktorem spadochronowym lub autorem książek - jutuber to jest ktoś) dokonałem kontrolowanego unboxingu. Pierwsze reakcje widzów pokazują, że ewidentnie jest coś na rzeczy. W niedługim czasie będą następne przesyłki spadochronowe to pociągnę ten temat. Oczywiście jako instruktor jestem jak skorpion, który musi ukąsić i tłumaczę trochę ciekawych rzeczy w trakcie wyciągania spadochronu z pudełka.

"C" jak "camera" - Bryan Burke

"C" jak "camera" Bryan Burke 30 sierpnia 2013 tłumacznie: Monika Rutkowska C jak "Camera" (kamera) i "Common Sense" (zdrowy rozsądek) - foto Brian Buckland Jeśli skaczesz z kamerą GoPro albo Contour, chcielibyśmy przypomnieć ci zalecenia USPA: przed rozpoczęciem skoków z kamerą skoczek ma licencję C ORAZ został poinstruowany o potencjalnych problemach przez doświadczonego kamerzystę. Skydive Arizona całym sercem popiera te zalecenia, z bardzo ważnych powodów. Ktoś z małą liczbą skoków może nie mieć doświadczenia i świadomości potrzebnej do poradzenia sobie z problemem, skomplikowanym dodatkowo przez kamerę. Może też nie mieć jasnego obrazu tego, jak kamera oddziałuje na pozostałe elementy jego wyposażenia.

Kolizja spadochronów - Bryan Burke.

 Kolejny przykład pracy skoczków nad poprawą naszego wspólnego bezpieczeństwa. Przetłumaczony wpis z forum dropzone.com, którego autorem jest Bryan Burke, bardzo doświadczony doradca ds szkolenia i bezpieczeństwa USPA Canopy Collision w Skydive Arizona w dniu 30 grudnia 2016 r Autor: Bryan Burke, S & TA w SDAZ Tłumaczenie: Arkadiusz Włodarczyk Dwa spadochrony zderzyły się w na ostatniej prostej do lądawania 30 grudnia 2016 (Skydive Arizona). Z wydarzenia można wyciągnąć wiele wniosków i jest dobrym tematem na Dzień Bezpieczeństwa. Istnieją dwa filmy, które wyjaśniają, co się stało. Pierwszy z perspektywy spadochronu uczestniczącego w kolizji. Drugi z kamery innego skoczka podchodzącego w tym samym czasie do lądowania. Przed wyciąganiem pochopnych wniosków - wg zasady, że spadochroniarz niżej ma pierwszeństwo - warto odtworzyć filmy kilka razy, również klatka po klatce.

Wyparcie poczucia zagrożenia

Ostatnie dni zeszłego roku przyniosły skoczkom tragedię, która rozegrała się podczas wyjazdu do Portugalii. W wyniku splotu różnych okoliczności młody skoczek z doświadczeniem kilkuset skoków popełnił krytyczny w skutkach błąd lądowania.  Można domniemywać, że przeszacował swoje możliwości dobierając zbyt małą czaszę spadochronu, oraz pominął profesjonalny trening przygotowujący do latania na tak obciążonym spadochronie. Tego rodzaju wypadki są obecnie częste i pokazują pewien problem dotyczący całego środowiska spadochronowego. Gdy skoczek zmarł w szpitalu ruszyła jak zwykle poczta pantoflowa. Dla większości spadochroniarzy takie zdarzenia są dużym wstrząsem, który między innymi wymaga zrozumienia przyczyn. Ponieważ od lat zajmuję się analizą i omawianiem wypadków, również do mnie trafiły pytania co się wydarzyło. Nie lubię szeptów w kuluarach, wolę aby skoczkowie komunikowali się ze sobą w bardziej godny sposób, zapytałem więc otwartym tekstem, kto wie coś na ten temat. Wtedy ...

Ćwiczenia na czaszy wg USPA

Filmy od kilku lat są na kanale, ale może "toną" w innych treściach więc tutaj je zbiorę dla zainteresowanych.

Stożek kolizji na czaszy - Julian Barthel

Poniżej chciałbym przedstawić tekst, którego autorem jest Julian Barthel, a który na język polski przetłumaczyła Monika Rutkowska. Temat jest bardzo istotny pod względem bezpieczeństwa. Artykuł opublikowany był na witrynie SkydiveMag.com Stożek kolizji na czaszy Julian Barthel 3 sierpnia 2017 Kiedy stałem, obserwując zderzenie dwóch spadochronów ledwie 300 metrów nad ziemią, moje serce się zatrzymało… Ulga, jaką poczułem, kiedy jakimś cudem obaj uczestnicy wyszli ze zderzenia bez szwanku, nie uspokoiła mnie, ponieważ w pełni rozumiem, jak łatwo takie zdarzenie mogło zakończyć się obrażeniami, a nawet śmiercią skoczków. Kolizja spadochronów nie jest czymś, co się po prostu przytrafia, ale tak jak inne wypadki jest rezultatem łańcucha zdarzeń, który nie został przerwany zanim zrobiło się za późno. Pracujemy nad separacją dzięki właściwej kolejności opuszczania samolotu, separacji między grupami, wybraniu miejsca lądowania, oddalając się od reszty grupy podczas rozejścia forma...

Wypadek młodego instruktora z Polski w Portugalii

Podczas sylwestrowego wyjazdu na skoki w Portugalii doszło do śmiertelnego w skutkach wypadku. 25 letni skoczek ze świeżo uzyskanymi uprawnieniami instruktora popełnił błąd oceny wysokości podczas rozpędzania spadochronu do lądowania. Zakręt o 270° wykonał na tyle nisko, że w wyniku odniesionych obrażeń zmarł kilka dni później w szpitalu. Około 600 skoków, kilka lat w sporcie, duże umiejętności w swobodnym spadaniu i pięta achillesowa, jaką były lądowania. Był wcześniej upominany za brawurowe manewry, co nie przeszkodziło w bardzo szybkim zmniejszaniu rozmiaru czaszy. Z rozmiaru 190 w sezonie 2015 poprzez 150, niedużo na 129 trafił na czaszę Neos 104. To zdecydowanie czynnik sprzyjający w zaistniałej sytuacji. Odszedł młody, dobrze rokujący instruktor, który mógł stanowić nową kadrę szkoleniową. Łańcuch zdarzeń prowadzący do wypadku można było w kilku miejscach przeciąć. Zabrakło reakcji z zewnątrz. O tym, dlaczego skoczkowie wypierają świadomość zagrożenia, o tym dlaczego przystępu...